آزمون یوس (yos)

مقاله 1399/12/14 837

اگر به فکر تحصیل در کشور ترکیه هستید احتمالا درباره آزمون یوس شنیده اید.چنانچه میخواهید در مقطع کارشناسی ترکیه تحصیل کنید حتما برای شزکت در آزمون یوس مدرک دیپلم داشته باشید یا حداقل سال آخر دبیرستان باشید. آزمون یوس شامل دو بخش اصلی است بخش اول آزمون هوش و ریاضیات (هندسه و ریاضی) که 45 سوال از هوش و 35 سوال از ریاضیات است و بخش دوم سوالات مربوط به زبان ترکی استانبولی است.

آزمون یوس چند سوال دارد؟

آزمون یوس دارای 80 سوال میباشد که بودجه بندی سوالات در هر دانشگاه متفاوت است. به طور مثال دانشگاه استانبول 5 سوال هندسه 40 سوال هوش و 35 سوال ریاضی دارد ولی دانشگاه دیگر شاید این ترتیب سوالات فرق کند و به جای 5 سوال هوش 10 سوال هوش داشته باشد.

آموزشگاه زباناین آزمون به چه زبانی برگزار میشود؟

زبان این آزمون ترکی میباشد اما بعضی دانشگاه ها به زبان مختلف دیگر هم این آزمون را برگزار میکنند مانند انگلیسی فارسی عربی یا روسی هستند.

سوالات هر دانشگاه چگونه است؟

سطح سختی سوالات آزمون یوس دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و یا حتی سبک سوالات برخی از دانشگاه ها مثل هم نیستند. به طور کلی ما آزمون هایی با سطح سوالات متفاوتی خواهیم داشت. ممکن است دانش آموز با کسب نمره 100 در رشته پزشکی قبول شود اما در دانشگاه دیگری با نمره 98 و یا 96 رشته پزشکی بیاورد و به این معناست سطح سوالات آن دانشگاه سخت بود.

بیشترین متقاضی های آزمون یوس از کدام کشور ها هستند؟

ترکمنستان-ایران- سوریه- آلمان- بلغارستان- افغانستان- قرقیزستان-آفریقا- تانزانیا- کنیا- مالاوی- مصر و تونس بیشترین متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند.

برخی از مزایای تحصیل در ترکیه:

آموزشگاه زبان انگلیسیاین کشور نیاز به ویزا ندارد و میتوانید با پذیرش در یکی از دانشگاه هایش بلافاصله ویزای تحصیلی بگیرید این مزیت بزرگی است چون گاهی اوقات بخاط دردسر های ویزای بعضی از کشور ها دانشجو از تحصیل در خارج از کشور منصرف میشونو.

مزیت دوم اینکه کشور ترکیه همسایه ی ایران است و تفاوت های زیادی با ما ندارد (98 درصد مردم ترکیه مسلمان هستند از لحاظ عقیده و مذهب هم میتوان گفت شما تفاوت زیادی را احساس نمیکنید)حتی هزینه ها هم مشابه ایران است و یک دانشجوی دانشگاه دولتی نیاز به پرداخت هزینه های زیادی ندارد(نسبت به سایر کشور های خارجی ترکیه کشوری با هزینه های ارزان برای تحصیل است)تخفیف های زیادی برای دانشجویان در این کشور وجود دارد.

 

اعتبار آزمون یوس دانشگاه های مختلف یک الی دو سال است . دانشگاه هایی مثل دانشگاه استانبول یک سال اعتبار دارد و آزمون یوس دانشگاه های مثل دانشگاه آتاتورک و آنکارا دو سال اعتبار دارد.

برای شرکت در ازمون یوس چه شرایطی باید داشته باشیم؟

1-متقاصیان باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارق التحصیل دبیرستان باشند.

2-متقاضیان باید جزء اتباع خارجی باشند

3-در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشند باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و اراِیه نمایند.


لینک های مرتبط :

آزمون تومر (TÖMER)

آزمون یوس (YÖS)

5 نکته ای که در مورد زبان آلمانی نمی دانستید!

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل