7 نکته علمی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی

مقاله 1400/08/15 1314

1. مدام گوش کن!

آنچه علم می‌گوید:

دانشمندانی که در حال مطالعه زبان‌ها هستند، یک اصطلاح خاص برای یکی از روش‌های یادگیری زبان دارند: unconscious or implicit language learning(یادگیری زبان ناخودآگاه یا ضمنی). این نوع یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که ما بدون تلاش زبان می‌آموزیم.

 

آموزش زبان انگلیسی همراه با گوش دادن

با نشستن پشت میز و مطالعه مکرر قوانین این اتفاق نمی افتد. بلکه زمانی اتفاق می‌افتد که به مقدار زیادی به زبان انگلیسی گوش می‌دهیم و صداهای زبان انگلیسی در پس‌زمینه زندگی ما  است و مغز شما به طور خودکار صداها، لهجه‌ها، کلمات و دستور زبان را جذب می‌کند، حتی اگر خوب به این صداها گوش نکنید، صحبت نکنید یا یادداشت برداری کنید.

مسئله مهم این است که ما از گوش دادن یاد می‌گیریم حتی اگر معنی کلمات را درک نکنیم. مطالعه در این راستا نشان می‌دهد که افراد می‌توانند هر زبانی را با گوش دادن به این روش یاد بگیرند، ما حتی می‌توانیم زبان‌های جعلی (زبان‌هایی که دانشمندان برای تحقیقات خود اختراع می‌کنند) را فقط با گوش دادن به صحبت‌های مردم یاد بگیریم.

این رخ داد به این دلیل است که وقتی به زبان گوش می‌دهیم الگوها را می‌شنویم. این روش طبیعی‌تری برای یادگیری است . کودکان همیشه این کار را انجام می‌دهند. در مورد آن فکر کنید! وقتی نوزادان خیلی خیلی کوچک هستند، نمی توانند صحبت کنند. آنها فقط می‌توانند گوش کنند. زمان زیادی را صرف گوش دادن می‌کنند قبل از اینکه بتوانند به طور کامل آنچه را که گفته می‌شود بفهمند، قبل از اینکه خودشان بتوانند از زبان استفاده کنند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

تا جایی که می‌توانید به مکالمات انگلیسی گوش دهید. همواره مطلبی به زبان انگلیسی همراه خود داشته باشید و به محض پیدا کردن وقت به یادگیری بپردازید.

به تماشای تلویزیون انگلیسی زبان، گوش دادن به موسیقی انگلیسی، گوش دادن به کتاب‌های صوتی به زبان انگلیسی بپردازید. به مکان هایی بروید که می‌توانید صحبت‌های انگلیسی زبانان بومی را با یکدیگر بشنوید. در حین گوش دادن می‌توانید فقط قدم بزنید، از مناظر لذت ببرید، ظرف بشویید، کتاب بخوانید، در باشگاه ورزش کنید، تکالیف خود را انجام دهید، مقاله بنویسید یا کار روزانه خود را انجام دهید. زمانی که صداهای انگلیسی وارد گوش و مغز شما می‌شود، بیشتر از آنچه تصور می‌کنید انگلیسی خواهید آموخت!

2. شباهت‌ها را بیاموزید

آنچه علم می‌گوید:

یکی از سخت‌ترین چیزها در مورد یادگیری یک زبان، یادگیری تمام صداهای جدید است. زبان انگلیسی حتی ممکن است صداهایی داشته باشد که زبان مادری شما هرگز از آنها استفاده نمی کند!

طبق یک مطالعه، همه ما با درک این موضوع متولد شده‌ایم که کدام صداها معنی دارند و کدام‌ها معنی ندارند. اگرچه زبان‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند، اما همه آنها شباهت‌هایی دارند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

هنگامی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید، این واقعیت را در نظر داشته باشید. اگر کلمه یا صدایی را می‌شنوید که بی‌معنی به نظر می‌رسد، این احتمال وجود دارد که به راستی بی‌معنی باشد!

3. صداهای جدید را جداگانه یاد بگیرید

آنچه علم می‌گوید:

یادگیری زبان انگلیسی نحوه عملکرد مغز شما را تغییر می‌دهد. به طرز شگفت انگیزی، یادگیری یک زبان باعث رشد مغز شما می‌شود! مطالعه‌ای در این زمینه نشان داد که با یادگیری زبان، بخش‌هایی از مغز ما بزرگ‌تر می‌شود. هرچه رشد بیشتر باشد، یادگیری زبان جدید برای شما آسان‌تر خواهد بود.

 

آموزش تلفظ انگلیسی

با این حال، بخش جالب‌تری از آزمایش در این مطالعه نشان داد که مغز ما به صداهای مختلف واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. به عنوان مثال، شنیدن حروف L و R برای اکثر زبان آموزان دشوار است، به خصوص اگر زبان مادری آن‌ها فقط یک حرف برای هر دو صدا داشته باشد (مانند ژاپنی). این آزمایش نشان داد که وقتی انگلیسی زبانان حروف L و R را می‌شنیدند، دو قسمت مختلف مغزشان به صداها واکنش نشان می‌داد. سخنرانان ژاپنی فقط یک ناحیه واکنش نشان دادند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

قبل از اینکه بتوانید مانند یک بومی انگلیسی صحبت کنید و بفهمید، صداهای انگلیسی را یاد بگیرید. صداهایی را که درک یا تلفظ آنها برای شما سخت‌تر است را پیدا کنید و آنها را مدام بیان کنید. برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهند که گوش دادن به صداهای کند می‌تواند به یادگیری آن‌ها در کمتر از یک ساعت کمک کند.

برای کاهش سرعت صداها به نرم افزار خاصی نیاز ندارید. YouTube می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد! با استفاده از صدا (یا صداهایی) که در آن به کمک نیاز دارید، چند ویدیو از سخنرانان بومی پیدا کنید. برای تغییر سرعت، روی نماد تنظیمات در سمت راست پایین پخش کننده ویدیو کلیک کنید (به نظر می‌رسد یک چرخ دنده کوچک است). سپس روی “speed” کلیک کنید و سرعتی را انتخاب کنید که کمتر از 1 باشد.

سعی کنید 10 دقیقه با سرعت 0.25 گوش کنید، سپس 10 دقیقه دیگر با 0.5 گوش کنید. سپس ویدیو را با سرعت معمولی پخش کنید. این کار را چند بار با صداهای مختلف انجام دهید و متوجه خواهید شد که شنیدن تفاوت بین صداهای دشوار آسان‌ و آسان‌تر می‌شود. این یعنی رشد مغز شما!

4. با نشانه گذاری کلمات را بیاموزید!

آنچه علم می‌گوید:

هنگامی که از این روش استفاده می‌کنید، کلمات را با کلمات دیگر، صداها، حرکات، ایده‌ها یا تصاویر دیگر مرتبط می‌کنید. یادگیری به این روش باعث می‌شود تصاویر به شکل انتزاعی در ذهن شما نقش ببندند.

یادگیری کلمات از طریق تصویر سازی و نشانه گذاری یک راه بسیار مفید برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان انگلیسی است. دانشمندان از این مطالعه برای بررسی زبان اشاره استفاده کردند، زبانی که افراد ناشنوا را برای برقراری ارتباط مجاب می‌‌کند از دست و انگشتان به جای صدا برای ساختن کلمات استفاده می‌کند.

آموزشگاه زبان انگلیسی ملل شعبه نبرد

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

هنگامی که در حال یادگیری کلمات جدید هستید، سعی کنید آنها را به صورت گروهی یاد بگیرید. یک کلمه را با یک تصویر، یک حرکت یا کلمه دیگر ترکیب کنید. وقتی این ارتباط قوی را در ذهن خود داشته باشید، به خاطر سپردن آن راحت‌تر خواهید بود.

5. الگوها را به خاطر بسپار، نه قوانین را

سعی کنید از دست و بدن خود برای نشان دادن معنای کلماتی که یاد می‌گیرید استفاده کنید، حداقل تا زمانی که آن را به تنهایی به خاطر بسپارید. همچنین می‌توانید به جای نوشتن تعاریف، سعی کنید چند تصویر بکشید. برای یک فعالیت سرگرم کننده، سعی کنید کلمات را به معنای آنها تبدیل کنید. با استفاده از جستجوی Google Images می‌توانید ایده های جالبی را بیابید. 5. الگوها را به خاطر بسپارید نه قوانین

آنچه علم می‌گوید:

دقیقه اول یک ویدئو زبان اصلی را تماشا کنید. آیا می‌توانید الگو را تکرار کنید؟ اینکه چقدر خوب می‌توانید الگوها را به خاطر بسپارید و تکرار کنید، نشان می‌دهد چقدر راحت می‌توانید یک زبان جدید یاد بگیرید. زبان‌ها از الگوها تشکیل شده اند و هر چه پیدا کردن این الگوها برای شما نیز سریع‌تر و آسان‌تر باشد، یادگیری زبان برای شما آسان‌تر خواهد بود.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

ممکن است مدتی را صرف یادگیری قواعد گرامر و املاء به زبان انگلیسی کرده باشید. به جای اینکه آنها را به عنوان قوانین در نظر بگیرید، سعی کنید الگوها را به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال به زمان گذشته منظم نگاه کنید. این قانون می‌گوید: "برای تغییر یک فعل منظم به زمان گذشته، ED را به انتهای فعل اضافه کنید." اگر فقط از خواندن جمله می‌توانید آن را به خاطر بسپارید، عالی است! با این حال، برای بسیاری از ما درک این قانون دشوار است مگر اینکه ببینیم از آن استفاده می‌شود. برای یادگیری این قانون به عنوان یک الگو، کافی است به گروهی از افعال منظم و نسخه‌های زمان گذشته آنها نگاه کنید:

 

باران - بارید

خواستن - خواستید

آموختن - آموختید

بنابراین دفعه بعد که در حفظ کردن قوانین مشکل داشتید، به جای آن به الگوها نگاه کنید.

6. عبارات را یاد بگیرید، نه کلمات

آنچه علم می‌گوید:

برخی از کلمات به تنهایی یک معنی دارند، اما وقتی با کلمات دیگر کنار هم قرار می‌گیرند معنایی کاملاً متفاوت دارند. همانطور که به یک جمله به زبان انگلیسی گوش می‌دهیم یا می‌خوانیم، به دنبال این گروه‌ها می‌گردیم.

این ممکن است چندان تعجب آور به نظر نرسد، اما تا همین اواخر، زبان شناسان (افرادی که زبان مطالعه می‌کنند) فکر می‌کردند که ما به یک جمله کامل گوش می‌دهیم و سپس آن را به قطعات تقسیم می‌کنیم. یک مطالعه توضیح می‌دهد که ترتیب کلمات ممکن است مهمتر از کل جمله باشد.

به این موضوع فکر کنید: «نان و کره» و «کره و نان» به یک معنا هستند، اما فقط یکی از آنها ترتیب درست کلمات (نان و کره) را دارد.

 

عبارات انگلیسی

 

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

یادگیری کلمات به تنهایی می‌تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از کلمات بیش از یک معنی دارند. فقط دانستن یک کلمه به این معنی نیست که می‌توانید واقعاً از آن استفاده کنید. بنابراین وقتی کلمات جدید را یاد می‌گیرید، که بدانید چگونه در عبارات، جملات و مکالمه استفاده می‌شوند.

7. با موسیقی یاد بگیرید

آنچه علم می‌گوید:

آیا آهنگ‌های زیبایی را که در جوانی یاد گرفتید به خاطر دارید؟ شرط می‌بندم هنوز هم می‌توانید آهنگ‌هایی را که مادرتان یا معلمانتان به شما یاد داده اند بخوانید. اما شما آن آهنگ‌ها را خیلی وقت پیش یاد گرفتید! چگونه می‌توانید هنوز آنها را به خوبی به یاد داشته باشید؟

وقتی کودک هستید، موسیقی برای یادگیری زبان بسیار مهم است. به همین دلیل است که کودکان آهنگ‌هایی برای آموزش دارند که به آن‌ها کمک می‌کند اعداد و حروف را به خاطر بسپارند، یاد بگیرند که چگونه حروف صدادار کار می‌کنند و کلمات جدید را یاد بگیرند. تکرار آهنگ‌ها و موسیقی باعث کمک به کودکان برای به خاطر سپردن بخش‌های مهم زبان است.

بزرگسالان نیز با موسیقی راحت‌تر یاد می‌گیرند. مهارت‌های زبان معمولاً بسیار مهم دیده می‌شود و موسیقی آنقدر مهم نیست. اما طبق یک مطالعه، روش‌هایی که ما هم موسیقی و هم زبان را یاد می‌گیریم بسیار شبیه به هم هستند و هر دو بسیار مهم هستند!

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

یادگیری مهارت‌های زبانی با استفاده از موسیقی یادگیری را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. آهنگ‌های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که بسیاری از آنها را می‌توانید در یوتیوب پیدا کنید. به آهنگ‌ها گوش دهید و با آنها آواز بخوانید، به زودی مانند یک بومی صحبت خواهید کرد!

و همانطور که شما یاد می‌گیرید و رشد می‌کنید، مغز شما نیز رشد خواهد کرد!


لینک های مرتبط :

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در 30 روز

بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی برای مکالمه در تهران

منبع جامع دیکشنری‌های زبان انگلیسی

7 روش فوق‌العاده (رایگان!) برای یادگیری آنلاین زبان انگلیسی

دوره فوق حرفه ای تربیت مدرس زبان انگلیسی

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل