دوره LAK

دوره LAK | دوره تربیت مدرس زبان آلمانی

مقاله تاریخ به روزرسانی: 1401/12/16 1426

برای شرکت در دوره تربیت مدرس زبان آلمانی (LAK) آموزشگاه زبان ملل با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تدریس هر زبان خارجی می‌تواند تجربه‌ای دشوار اما پربار باشد و آلمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از چالش‌های مهمی که با آن مواجه خواهید شد، تصمیم‌گیری در مورد روش آموزش و تدریس هر زبان است. این مسئله به مخاطبان ، نقاط قوت و ترجیحات فردی شما و دانش‌آموزان بستگی دارد. هنگامی که تصمیم گرفتید چگونه زبان آلمانی را آموزش دهید، به دانش‌آموزان خود کمک کنید تا اصول اولیه زبان را یاد بگیرند. با کمک به آنها در ارتباط گرفتن با زبان و فرهنگ آلمانی، تجربه دانش‌آموزان خود را زیباتر کنید.

مدرس زبان آلمانی

توسعه رویکرد فردی در آموزش زبان آلمانی

مخاطبان خود را شناسایی کنید. بهترین رویکرد برای آموزش زبان آلمانی بستگی زیادی به این دارد که شما در حال تدریس به چه کسی هستید. به عنوان مثال، آموزش به بزرگسالان با آموزش کودکان متفاوت است. برخی از سوالات زیر را در مورد دانش‌آموزان و شرایط آنها از خود بپرسید:

"شاگردان من چند سال دارند؟"

"آیا آنها تجربه قبلی در یادگیری آلمانی یا سایر زبان‌های خارجی دارند؟"

" آیا آنها اعضای خانواده یا دوستانی دارند که بتوانند در خانه با آنها آلمانی صحبت کنند؟"

"آیا به گروه بزرگی از دانش‌آموزان آموزش خواهم داد یا از نزدیک با افراد یا گروه‌های کوچک کار خواهم کرد؟"

شاگردان من امیدوارند از این تجربه چه چیزی به دست آورند؟ آیا آن‌ها می‌خواهند از زبان آلمانی در مکالمه‌های معمولی استفاده کنند و قصد مهاجرت دارند، یا امیدوارند که در یک آزمون ریدینگ در سطح دانشگاه‌های آلمان قبول شوند؟

مدرس زبان آلمانی

.A روش‌های تدریس سنتی را برای یک رویکرد ساختاریافته امتحان کنید. به‌طور سنتی، زبان‌های خارجی با تأکید بر قواعد دستور زبان و واژگان، با تکرار زیاد و حفظ طوطی‌وار تدریس می‌شوند.

روش‌های سنتی که بر گرامر، نحو و واژگان تمرکز می‌کنند ممکن است برای دانش‌آموزانی که می‌خواهند بر تقویت مهارت خواندن آلمانی خود تمرکز کنند، مفید باشد.

B. از روش‌هایی استفاده نمایید که زبان آموز را مجاب به تمرین هر چه بیشتر نماید. روش‌های فراگیر یا مبتنی بر تکلیف به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا زبان را بدون نگرانی به طور طبیعی‌ و خود آموز یاد بگیرند. این رویکرد ممکن است برای دانش‌آموزانی که قصد دارند، صحبت کردن و درک زبان آلمانی گفتاری را یاد می‌گیرند مؤثرتر باشد.

آموزش فراگیر یا مبتنی بر تکلیف بر درگیر کردن دانش‌آموزان از طریق گفتگو، فعالیت‌ها و بازی مرتبط با موضوعات متنوع تمرکز دارد.

C. منابع و وسایل مورد نیاز برای آموزش را جمع آوری کنید. قبل از شروع آموزش زبان آلمانی، به دنبال مطالبی باشید که از رویکرد مورد علاقه شما پشتیبانی می‌کند. علاوه بر کتاب‌های درسی چاپی، تعداد زیادی طرح درسی، نکات آموزشی، منابع فرهنگی و سایر ابزارها به صورت آنلاین برای معلمان آلمانی موجود است.

تدریس زبان آلمانی

آموزش مبانی زبان آلمانی

.A هرچه بیشتر روی مهارت صحبت کردن و شنیدن کار کنید. صحبت کردن و گوش دادن هر دو مهارت‌های حیاتی برای دانش آموزانی هستند که هر زبان زنده‌ای را یاد می‌گیرند. با درگیر کردن آن‌ها در مکالمه در کلاس درس، دانش‌آموزان خود را به یادگیری فعال تشویق کنید. از دانش‌آموزان خود بخواهید با شما و یکدیگر به زبان آلمانی صحبت کنند. موضوعاتی را برای گفتگو انتخاب کنید که جالب  و هیجان انگیز باشد.

روش تدریس زبان المانی

به عنوان مثال، از دانش‌آموزان خود بخواهید که تصاویر حیوانات خانگی مورد علاقه خود را بیاورند و در مورد عکس‌ها گفتگو کنید. مانند: deine Katze ist so süß"!" ("کریستین، گربه تو خیلی بامزه است!")

با گوش دادن به آهنگ‌های آلمانی یا تماشای فیلم به زبان آلمانی، مهارت‌های گوش دادن فعال را به شیوه‌ای سرگرم کننده توسعه دهید. از آنها در مورد آهنگ یا فیلم سوال بپرسید.

B. به اصول تلفظ توجه نمایید. تلفظ آلمانی ممکن است به طور قابل توجهی با آنچه دانش‌آموزان شما در زبان مادری خود به آن عادت دارند متفاوت باشد. کمی وقت بگذارید تا دانش‌آموزان را با نحوه تلفظ کلمات آلمانی آشنا کنید.

اموزش زبان المانی

به عنوان مثال، دانش‌آموزان انگلیسی زبان ممکن است به کمکی برای یادگیری نحوه تلفظ حروف صدادار برجسته مانند ä، ö و ü نیاز داشته باشند.

روی روش‌هایی تمرکز کنید که تلفظ صداهای نوشتاری ممکن است با آنچه دانش‌آموزان شما به آن عادت دارند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در بیشتر موارد، "ch" در آلمانی متفاوت از همان ترکیب حروف در انگلیسی تلفظ می‌شود.

C. دانش آموزان خود را وادار به خواندن کنید. خواندن آلمانی به دانش‌آموزان شما کمک می‌کند تا درک قوی‌تری از دستور زبان، نحو، واژگان و همچنین قواعد املاء و تلفظ داشته باشند. خواندن متون آلمانی همچنین می‌تواند درک دانش‌آموزان شما از فرهنگ آلمانی را افزایش دهد. تکالیف خواندنی را انتخاب کنید که برای سطح درک دانش‌آموزان شما مناسب باشد. با پرسیدن سوالاتی در مورد آنچه خوانده اند، مهارت‌های درک مطلب را تقویت کنید.

به عنوان مثال، ممکن است از دانش‌آموزان خود بخواهید که یک مقاله کوتاه به زبان آلمانی بخوانند. از آنها بخواهید که نکات اصلی مقاله را به زبان آلمانی خلاصه و بیان کنند.

اگر از روش سنتی‌تری برای آموزش زبان آلمانی استفاده می‌کنید، از دانش‌آموزان خود سوالاتی در مورد گرامر بپرسید. به عنوان مثال، یک فعل را انتخاب کنید و در مورد زمان بپرسید ("Welche Zeitform ist das?").

از دانش‌آموزان خود بخواهید بنویسند. نوشتن به زبان آلمانی به دانش‌آموزان شما کمک می‌کند تا درک بهتری از ساختار زبان پیدا کنند. همچنین اعتماد آنها را به توانایی در استفاده از آلمانی به عنوان یک ابزار ارتباطی واقعی افزایش می‌دهد.

   D. ساختارهای گرامری بیشتری در قالب جملات ارائه دهید و موضوعات خاصی را برای تکالیف نوشتاری خود بیان کنید تا دانش‌آموزان شما احساس خستگی نکنند. برای مثال، ممکن است از آن‌ها بخواهید که 3 پاراگراف را بنویسند که خلاصه‌ای از کارهایی است که آخر هفته گذشته انجام داده‌اند.

تدریس زبان المانی

E. دانش آموزان خود را در معرض انواع واژگان قرار دهید. بهترین راه برای کمک به دانش‌آموزان خود در ساخت واژگان غنی آلمانی، تشویق آنها به استفاده فعالانه از آن کلمات در زندگی روزمره است. با سازماندهی دروس خود پیرامون موضوعات مختلف، طیف گسترده‌ای از لغات واژگان را معرفی کنید. فهرستی از کلماتی که پرتکرار هستند را، تهیه کنید و استفاده از آن کلمات را از طریق تکالیف درسی، بحث‌های درون کلاسی و تکرار در درس‌های بعدی تقویت کنید.

به عنوان مثال، انجام یک تکلیف در مورد غذاهای آلمانی یک راه عالی برای معرفی واژگان مربوط به انواع غذا و آشپزی است. از دانش‌آموزانتان بخواهید که از واژگان خود برای توضیح نحوه تهیه و سرو یک غذای سنتی آلمانی یا با سفارش غذا در یک رستوران آلمانی استفاده کنند.

F.  کمی گرامر را آموزش دهید. احتمالاً دانش‌آموزان شما از شنیدن برخی توضیحات اساسی در مورد نحوه کار گرامر آلمانی سود خواهند برد. عادت کردن به گرامر آلمانی برای افراد غیر بومی دشوار است. با دانش‌آموزان خود در مورد اینکه چگونه گرامر آلمانی با گرامر زبان مادری آنها مقایسه و هماهنگ می‌شود صحبت کنید.

آموزش روش تدریس زبان آلمانی

قرار دادن زبان در متن

.A آموزش فرهنگ آلمانی را در تدریس خود بگنجانید. دانش‌آموزان شما در صورت درک بافت فرهنگی زبان، تجربه یادگیری زبان آلمانی را غنی‌تر و معنادارتر خواهند یافت. راه‌هایی برای گنجاندن مضامین فرهنگی در درس‌های خود بیابید.  میتوانید در مورد موارد زیر صحبت کنید:

فرهنگ عامه آلمان، مانند موسیقی، فیلم، یا کتاب‌های مصور.

غذاهای سنتی آلمانی.

تعطیلات و آداب و رسوم آلمان.

ورزش‌ها و سرگرمی‌های محبوب آلمانی، مانند فوتبال و مسابقات

B. دانش آموزان خود را تشویق کنید تا با آلمانی زبانان تعامل داشته باشند. یکی از بهترین راه‌ها برای تمرین زبان آلمانی، گفتگو با افرادی است که آن را روان صحبت می‌کنند. اگر دانش‌آموزان شما دوستان یا خانواده‌ای دارند که به زبان آلمانی صحبت می‌کنند، از آنها بخواهید که خارج از کلاس درس آلمانی را با این افراد تمرین کنند. همچنین می‌توانید دانش‌آموزان خود را با دوستان آلمانی خود ارتباط دهید یا از آنها بخواهید در اتاق‌های گفتگوی آلمانی زبان یا سایت‌هایی که مکالمه آنلاین دارند شرکت کنند.

آموزش زبان المانی

C. دانش‌آموزان خود را تشویق کنید تا به این فکر کنند که چرا به زبان آلمانی علاقه مند هستند و‌ یادگیری این زبان برای آن‌ها چه مزیتی دارد. آیا علاقمند به تحصیل در آلمان هستند ویا می‌خواهند برای کار به این کشور مهاجرت کنند؟ پرسیدن این سؤالات را در اوایل کلاس به یک فعالیت یخ شکن تبدیل کنید و از همان ابتدا ارتباط صمیمانه با زبان آموزان برقرار نمایید.


لینک های مرتبط :

آزمون گوته

آزمون OSD

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (1 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل