learning turkish language

آموزش رایگان زبان ترکی استانبولی

مقاله 1400/09/10 18699

یادگیری هر زبان جدید چالشی است که می‌تواند ذهن شما را به روی دیدگاه‌های جدید باز کند و به شما کمک کند با همه نوع افراد در سراسر مرزهای جهان ارتباط برقرار کنید.  در مورد آموزش زبان ترکی استانبولی تقریباً 78 میلیون نفر روی زمین وجود دارند که به زبان ترکی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند و میلیون‌ها نفر نیز تا حدودی آن را به عنوان زبان دوم یا سوم صحبت می‌شناسند.


واضح است که زبان ترکی را در سراسر ترکیه خواهید یافت، جایی که این زبان رسمی و خانه اکثریت قریب به اتفاق گویشوران بومی این زبان است. اما ممکن است ندانید که جمعیت کامل ترک زبانان در سراسر اروپای غربی و مرکزی در مکان‌هایی مانند آلمان که محل زندگی حدود 1.5 میلیون مهاجر ترک و هلند، بلژیک، اتریش، سوئیس و فرانسه هستند، پراکنده هستند. وقتی کمی دورتر به سمت شرق حرکت می‌کنید، در مکان‌هایی مانند یونان، قبرس، صربستان، آلبانی، مقدونیه و رومانی، ترک زبانان را خواهید یافت. همچنین صدها هزار ترک زبان در خاورمیانه و آسیای مرکزی و غربی در مناطقی مانند عراق، ازبکستان و قزاقستان وجود دارد.

ممکن است بخواهید ترکی را برای پیوندهای آن با سایر زبان‌های دنیا یاد بگیرید. ترکی با سایر زبان‌های یک خانواده مانند آذربایجانی، ازبکی، قزاقستانی، ترکمنی، قرقیزی و اویغوری، در میان ده‌ها زبان دیگر در سراسر اروپای شرقی، سیبری و سایر زبان‌های دیگر از نزدیک مرتبط است.

مزایای یادگیری زبان ترکی

به دست آوردن یک مهارت جدید می‌تواند به شما کمک کند خلاقیت خود را ابراز کنید، ذهن خود را تحریک کرده و جنبه‌های جدیدی را در طول مسیر کشف کنید. یادگیری زبان جدیدی مانند ترکی نیز از این قاعده مستثنی نیست!

ترکی را برای سفر بیاموزید.

 وقتی روح ماجراجویی به شما دست می‌دهد، اجازه ندهید موانع زبانی شما را بازدارند. وقتی زبان ترکی در جیب بغل دارید، پاسپورت بسیاری از نقاط جدید دنیا را نیز دارید. یادگیری ترکی نه تنها به این معنی است که شما می‌توانید با خواندن علائم جاده، منوها و بلیط قطار در شهرهای جدید حرکت کنید بلکه به شما امکان می‌دهد با افراد جدیدی که در آنجا ملاقات می‌کنید نیزارتباط برقرار کنید.

آموزش زبان ترکی

اغلب گفته می‌شود که بهترین راه برای کاوش در یک مکان جدید از طریق چشم یک بومی است و یادگیری ترکی به شما امکان می‌دهد از نقاط توریستی خارج شوید و به دنیای واقعی که بومیان ترک زبان آن را می‌بینند، بروید. چه خیابان‌های استانبول باشد، چه سواحل چشمه یا غارهای کاپادوکیه، وقتی ترکی را در کارنامه زبانی خود داشته باشید، مجهزتر خواهید بود تا از مسیری پرمخاطب خارج شوید و تمام دنیای ترکی زبان را کاوش کنید.

کسب و کار خود را گسترش دهید.

جزر و مد فراگیر شدن اقتصاد جهانی به این معنی است که امروزه شرکت‌ها و سازمان‌ها در فراسوی مرزهای بین المللی فعالیت می‌کنند. اگر درحرفه‌ای هستید که امکان پیشرفت در سطح بیت المللی را دارید، یادگیری زبان ترکی راهی فوق العاده برای ارتباط با همکاران در کشورهای دیگر، کسب مشتریان جدید، ایجاد روابط قوی با شرکا و سرمایه گذاران ترک زبان و نشان دادن ماهیت چندفرهنگی، بین المللی و فراگیر برندتان است.

آموزشگاه زبان ترکی استانبولی

از زبان برای ورزش مغز خود استفاده کنید.

ساختن هر مهارت جدید راهی مطمئن برای گسترش افق‌های فکری شماست. یادگیری زبان ترکی به خصوص با افزایش سن ، روشی خاص برای انعطاف پذیر و چابک نگه داشتن مغز شما است.

 خود را در فرهنگ ترکی غوطه ور کنید.

یادگیری ترکی نه تنها شما را با خود زبان بلکه همچنین با هنر و فرهنگ جهان ترکی زبانان نیز آشنا می‌کند. خواندن ادبیات نویسندگان مشهور ترک زبان مانند الیف شافاک و اورهان پاموک، درگیر شدن با زبان در برخی از مالیخولیایی‌ترین و رنگارنگ‌ترین عبارات آن است. از طریق لنز زبان ترکی، در رسانه‌های ترکی زبان معاصر مانند پادکست‌ها، نمایش‌های رادیویی، کتاب‌های صوتی و برنامه‌های تلویزیونی غوطه‌ورتر ‌شوید.

آموزش زبان ترکی

 داستان‌ها و دستور پخت غذاهای اصلی مانند کباب شیشلیک، گفتگوی فیلم‌های معروف ترکی از کارگردانانی مانند نوری بیلگه جیلان و ارتم اغیلمز و اشعار آهنگ‌های کلاسیک و محبوب ترکی هنرمندانی مانند Barış Manço، Zeki Müren و Sezen Aksu همگی در دسترس هستند. اگر از خانواده‌ای با بزرگان و اجداد ترک زبان هستید اما خودتان زبان آن را نمی دانید، یادگیری ترکی راهی عالی برای ارتباط با اقوام شماست.

واژگان ترکی

از آنجایی که ترکی و انگلیسی به خانواده‌های زبانی مشابه تعلق دارند، تداخل زیادی در واژگان آنها وجود ندارد. این بدان معناست که شما مجبور خواهید بود بسیاری از کلمات جدید را که ریشه ترکی دارند، یاد بگیرید و ممکن است این مسئله کمی زمان بیشتر ببرد.

اگرچه بیشتر کلمات در ترکی امروزی منشأ ترکی دارند، اما بیشترین تأثیرات خارجی از زبان عربی، فرانسوی و فارسی است. همچنین تعداد انگشت شماری از لغات ایتالیایی، یونانی و حتی انگلیسی وجود دارد، به این معنی که شما ممکن است بتوانید معانی برخی از کلمات را فقط با نگاه کردن به آنها بفهمید ، مانند صفت akademik و organik، اسامی müzik و stadyum .

مبانی گرامر ترکی

مانند زبان انگلیسی، در ترکی نیز طبقه بندی جنسیتی وجود ندارد، به این معنی که شما مجبور نیستید با یادگیری سیستم غالباً دلخواه دسته بندی گرامری که در بسیاری از زبان‌های دیگر جهان وجود دارد، سر و کار داشته باشید. این زبان حتی از همان کلمه برای "مذکر"، "مؤنث" و "آن" استفاده می‌کند! به هر حال، ضمایر اغلب حذف می‌شوند، زیرا پایان فعل معمولاً نشان می‌دهد که چه کسی عمل فعل را انجام می‌دهد.

اگرچه بخش‌های آسانی از دستور زبان ترکی وجود دارد، اما متوجه خواهید شد که گرامر ترکی دارای عناصر پیچیده‌تری است که ممکن است برای برخی از انگلیسی زبانان مادری دشوار باشد. به عنوان مثال، ترتیب کلمات جملات ترکی اغلب از الگوی فاعل-مفعول-فعل پیروی می‌کند، برخلاف ترتیب فاعل-فعل- مفعول که در انگلیسی معمول است.

عبارات اصلی ترکی

برای صحبت کردن مانند یک ترک زبان بومی، عبارات ترکی خاصی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مسیر خود را در مکالمه آسان‌تر طی کنید.

روش سلام‌های زیادی به زبان ترکی برای انتخاب وجود دارد که رایج ترین آنها مرحبا است! ("سلام!"). با همسالان و دوستان نزدیک، selam ("سلام") نیز یک گزینه محبوب است. حتی برای مهمانان و بازدیدکنندگان احوالپرسی ویژه وجود دارد، مانند hoş geldin برای یک بازدیدکننده منحصر به فرد که آشنا هستید یا hoş geldiniz برای گروهی از مهمانان یا شخصی که به طور رسمی‌تر هم را می‌شناسید.

با یادگیری زبان ترکی، با عبارات پایه ترکی مانند Ne haber آشنا خواهید شد؟ ("How's it going?") و Nasılsınız و شکل معمولی آن Nasılsın؟ ("چطوری؟")، که پاسخ کلاسیک İyilik است.

برای خداحافظی به زبان ترکی، دو گزینه دارید. برای ترک‌های مذهبی‌تر و در موقعیت‌های رسمی‌تر، اغلب می‌شنوید که فردی که محل را ترک می‌کند می‌گوید Allah’a ısmarladık! («خداوند شما را در امان نگه دارد!»)، که پاسخ متداول شخصی که پشت سر می‌ماند، Güle güle است، چیزی مانند «با خنده برو» یا hoşça kalın، که می‌توان آن را به‌عنوان «خوش بمانی» ترجمه کرد. می‌توانید برای یک خداحافظی معمولی‌تر با یک دوست خاص، این یکی را به hoşça kal کوتاه کنید.

بسیاری از کلمات و عبارات مکالمه ترکی مفید دیگری وجود دارد که با یادگیری ترکی با آنها آشنا خواهید شد، از جمله evet ("بله")، hayır ("نه")، bakar mısınız ("ببخشید")، lütfen (" لطفا") و teşekkürler ("متشکرم") به X nerede؟ («X کجاست؟») و İngilizce konuşabiliyor musun(uz)?، یا «آیا می‌توانید انگلیسی صحبت کنید؟»

آیا می‌توان ترکی را به صورت رایگان یاد گرفت؟

هیچ کمبودی در دوره‌های رایگان ترکی، برنامه‌ها و محتوایی که می‌توانید در وب و تلفن خود پیدا کنید وجود ندارد. از ویکی‌های دستور زبان ترکی گرفته تا انجمن‌های آنلاین و کلاس‌های ترکی، مطمئناً صدها گزینه پیدا خواهید کرد که ممکن است این کار را انجام دهند. برخی از آنها از نظر نحوه سازماندهی و توضیح کامل مفاهیم جدید بهتر از دیگر موارد هستند.

استفاده از کتاب‌ها برای یادگیری ترکی راهی عالی برای تقویت مهارت‌های خواندن شما و درک نحوه استفاده از زبان ترکی در طیف گسترده‌ای از داستان‌های تاریخی گرفته تا افسانه‌ها، مقاله‌ها، مجموعه‌ داستان‌های کوتاه است.

پادکست‌های ترکی و کتاب‌های صوتی ترکی راهی عالی برای یادگیری منفعلانه در حالی که کار دیگری انجام می‌دهید که به توجه بصری شما نیاز دارد، هستند. خوشبختانه، منابع صوتی زیادی برای انتخاب وجود دارد، و بسیاری از آنها رایگان می‌باشند. پادکست‌های ترکی مانند Let's Learn Turkish برای زبان‌آموزان مبتدی و متوسط ​​که می‌خواهند مباحث واژگان و دستور زبان را در قالبی آسان تمرین کنند عالی هستند. پادکست‌های ترکی مانند Açik Bilim ("علم باز") برای زبان‌آموزان پیشرفته‌ای که می‌خواهند مطالب بیشتری یادبگیرند، عالی هستند.

تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی راهی عالی برای ارتباط با زبان ترکی در قالبی سرگرم کننده و جذاب است. شما می‌توانید بسیاری از محتوای خوب به زبان ترکی از همه ژانرهای مختلف و برای تمام سطوح مهارت یادگیری در سرویس‌های پخش مانند Netflix، YouTube و Amazon Prime پیدا کنید.

زبان ترکی

وقتی در حال تماشا هستید، می‌توانید برای تمرین بیشتر خواندن، زیرنویس را به زبان ترکی نمایش دهید. سعی کنید از تماشای رسانه‌های دوبله شده به زبان مادری خود اجتناب کنید. اگر دیالوگ خیلی سریع است، می‌توانید چیزی را که تماشا می‌کنید متوقف کنید تا به خودتان فرصتی بدهید آنچه را می‌شنوید پردازش کنید و کلمات ناآشنا را بنویسید. وقتی از فیلم‌ها و سریال‌ها برای یادگیری زبان ترکی استفاده می‌کنید، از تقسیم کردن آن‌ها نترسید تا به مغزتان استراحت بدهید.

کلام آخر

یادگیری هر زبان نیاز به زمان و تمرین زیادی دارد. اگر قصد دارید به تسلط نسبی در یک زبان دست پیدا کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم مسئله را کمی جدی‌تر بگیرید. برای آموزش زبان ترکی استانبولی بهتر است در یک آموزشگاه زبان با سطح بالای علمی مراجعه کرده و ضمن بهره‌مندی از اساتید اعتماد به نفس خود را در خصوص تلفظ صحیح کلمات بالا ببرید.


لینک های مرتبط 

حروف الفبای زبان ترکی استانبولی

آزمون تومر (TÖMER)

آزمون یوس (YÖS)

 

 

 

نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل