اهرام ثلاثه مصر

اهرام ثلاثه

مقاله 1400/04/20 831

اهرام ثلاثه مصر یکی از هفت عجایب باستانی جهان است .اهرام مصر یکی از برجسته ترین بناهای دنیای باستان است و نماد تمدن در مصر باستان نیز به شمار می رود.

اولین قدم در ساخت هرم، انتخاب مکان مناسب بود. با توجه به اینکه مصریان باستان معتقد بودند که هر کجا که خورشید غروب می کند، دروازه ای برای زندگی پس از مرگ است، این سازه باید در سمت غربی رود نیل قرار می گرفت.
اهرام همچنین باید بالاتر از سطح زمین به دور از خطر طغیان نیل، قرار می گرفتند. با این حال، نمی توانست از ساحل نیل خیلی دور باشد، زیرا از رودخانه، برای انتقال بلوک های سنگ آهک با کیفیت خوب به آن طرف رود نیل استفاده میشد.
محلی که برای ساخت هر هرم انتخاب شده بر اساس فاصله هرم تا محل اقامت پادشاه مربوطه در نظر گرفته شده است، زیرا پادشاه باید می توانست به طور منظم از آنها بازدید کرده و توسعه و پیشروی را بررسی کند. بازدید از اهرام با مقررات بسیار سختی همراه است.

 تقریباً هر سال ۱۴ میلیون نفر از اهرام بزرگ دیدن می کنند، اما قوانین هنگام بازدید از آنها در طول سال ها تغییر کرده است. در گذشته گردشگران می توانستند آزادانه از روی دیوار هرم ها صعود کنند، اما انجام این کار اکنون می تواند شما را تا سه سال در زندان حبس کند.

در میان صحرای خشک مصر، مجموعه ای از اهرام عظیم واقع شده که زمانی مقبره هایی برای فرمانروایان قدرتمند سلسله چهارم یعنی، پادشاه خوفو، پادشاه خفر و شاه منکور (حدود سال ۲۵۷۵ تا ۲۴۶۵ قبل از میلاد) بوده است.

اهرام مصر زمانی ساخته شده که، مصر یکی از غنی ترین و قدرتمندترین تمدن های جهان بوده. این اهرام از باشکوه ترین سازه های ساخته شده توسط بشر در طول تاریخ هستند. مقیاس عظیم آنها بیانگر نقش بی نظیری است که فرعون در جامعه مصر باستان داشته است. ساخت این اهرام، از ابتدای پادشاهی قدیم تا پایان دوره بطلمیوسی به طول انجامید. و با گذشت بیش از ۴۰۰۰ سال، هنوز هم عظمت و شکوه خود را حفظ کرده است.

سنگهای به کار رفته در ساختمان اهرام، آجر کوچک نبوده است. اندازه آجرهای هرم متفاوت است و بزرگترین را می توان در اتاق پادشاه پیدا کرد. این سنگهای خاص با بلوکهای سنگ آهک معمولی متفاوت هستند و در عوض از گرانیت ساخته شده اند.
روش دقیق بالا بردن اهرام مشخص نیست. قرقره ها تا زمان روم اختراع نشده بودند. با این حال، هرودوت مورخ یونانی از اهرم هایی که برای بالا بردن بلوک ها از یک سطح به سطح دیگر استفاده میشده سخن به میان آورده است. همچنین گفته می شود که، کارگرانی که به صورت تیمی کار می کردند از سطح شیب دار برای انتقال موقعیت بلوک ها استفاده می کردند. با بزرگ شدن هرم، سطح شیب دار بالا می رفت تا کارگران بتوانند به سطح بعدی برسند. نکته جالب اینجاست که روشهای ساخت و ساز این هرم های مثلثی شکل هنوز هم داغ و مورد بحث است و همچنان هم یکی از بزرگترین اسرار تمدن بشر باستان است.

داخل اهرام مصر چیست؟

طبق یک افسانه ی ناپلئونی، وقتی ناپلئون از هرم بزرگ مصر خارج شد رنگ پریده و متزلزل بود و ساعت ها را در اتاق پادشاه تنها سپری کرد. او هیچ وقت فاش نکرد که چه چیزی باعث تزلزل او شد ولی ظاهرا این اتفاق باعث تغییر زندگی او شد.
ما نمی دانیم این داستان واقعیت دارد یا فقط افسانه است، ولی مطمئناً به قدرت هرم بزرگ که باعث برانگیختن تصورات یک رهبر بزرگ و همچنین تصور ما شده است، گواهی می دهد. ناپلئون چه چیزی را ممکن است دیده باشد که چنین واکنشی را داشته است؟

داخل هرم بزرگ دقیقاً چیست؟ پاسخ ساده این است که ، واقعاً چیز زیادی نیست.

 محققان معتقدند که سنگ‌نوشته‌های کشف شده در کف یک اتاقک مخفی در بزرگترین هرم، نقشه های مهندسی و نوعی علم ریاضی هستند.

 با توجه به هزینه کارگر و تجهیزات (سنگ آهک ارزان نیست، حداقل برای میزان موردنیاز برای ساخت هرم)، هزینه ساخت اهرام بزرگ، یک میلیارد دلار تخمین زده می شود.

 هرم فرعون خوفو دارای دو اتاق دفن است، یک اتاق بزرگ برای خود او، که در کنار آن یک گالری بزرگ است، و یک اتاق کوچکتر پائین‌تر از اتاق او برای ملکه.

 راهروهای دسترسی باریک که در سراسر اهرام وجود دارند، به اندازه کافی بزرگ نیست که شخص بتواند به سادگی از آن عبور کند.  آیا شما وارد این راهروها می شوید؟

 هنگامی که بیش از ۴۵۰۰ سال پیش ساخته شد، هرم خوفو ۴۸۱ پا ارتفاع داشت. اما با گذشت سالها، فرسایش باعث شده است که ارتفاع هرم کمی کاهش یابد. اکنون این هرم ۴۵۱ فوت ارتفاع دارد.

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل