خدمات آموزشی

آموزش زبان روسی رایگان | از 0 تا 100

 آموزش زبان روسی رایگان | از 0 تا 100

زبان روسی (ру́сский язы́к) یکی از زبان های اسلاوی و زبان رسمی کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و برخی از کشوهای کوچکتر بلوک شرق است. این زبان همچنین زبانی غیر رسمی ولی مورد استفاده در کشورهای اکراین، لاتیویا، استونی است. زبان روسی از نظر تاریخی به خانواده زبان های هندی اروپایی متعلق است و یکی از سه زبان باقی مانده از زبان های شرق اسلاوی است. یکی از بزرگترین زبان های مادری اروپا از لحاظ جمعیت، زبان روسی است.

همچنین افراد زیادی از آن به عنوان زبان مادری خود استفاده می کنند، به طوری که زبان روسی هشتمین زبان بزرگ و زنده جهان به شمار می آید. این زبان همچنین یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل است. با توجه به اهمیت و نفوذ روسیه در جهان زبان روسی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. اگر به دنبال یادگیری زبان روسی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم تا آخر این مقاله آموزشگاه زبان ملل با ما همراه باشید. 

یادگیری زبان روسی از مبتدی تا پیشرفته

اگر به دنبال گذراندن دوره های کاملی از این زبان می گردید، باید بدانید که تنها زمانی می توانید زبان روسی را یاد بگیرید که خود را در شرایط استفاده مکرر از این زبان قرار دهید. سیستم آموزش زبان روسی به دلیل تفاوت های عمده ای که با زبان انگلیسی دارد باعث می شود کار زبان آموزان به مراتب سخت تر شود. اما شما می توانید با آشنا نمودن گوش خود به این زبان، عادت کردن به آهنگ ها و آواهای تلفظ،‌ به شکل سریع تری آن را یاد بگیرید.
دوره های آموزشی بسیار زیادی هستند که می تواند شما را در این زمینه یاری کنند. اما باید به یاد داشته باشید که از حرفه ای ترین متخصصان استفاده کنید. بهترین موسسات آموزشی در این زمینه، زبان آموزان را از مبتدی تربیت کرده و سطح آنان را در کوتاه ترین زمان ممکن با استفاده از برنامه ای منظم، به سطح پیشرفته می رساند. البته،‌ استفاده از منابع دیگری مانند خواندن داستان، گوش دادن به اخبار روسی، صحبت با کسانی که زبان مادر آن ها روسی است و ... می تواند بسیار کمک کننده و موثر باشد. 

مدت زمان یادگیری زبان روسی

معمولا اولین سوالی که برای زبان آموزان ایجاد می شود این است که “چه مدت طول می کشد تا زبان روسی را یاد بگیریم؟“ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که در واقع هدف شما از یادگیری این زبان چیست؟ پاسخ به این سوال می تواند نقطه ای به عنوان مقصد را برای شما روشن کند. طبق تحقیقات انجام شده یادگیری زبان روسی می تواند بین 6 ماه تا 10 سال زمان ببرد. لازم به ذکر است نباید مقصد خود را تسلط کامل به این زبان قرار دهید؛ چرا که از این راه لذت کافی را نخواهید برد. شما می توانید اندک اندک بر سطح تسلط خود بیفزایید، زمانی که بخواهید تمام انرژی خود را صرف تسلط بر این زبان کنید، مطمئن باشید که هیچ گاه از کار خود رضایت کافی را نخواهید داشت.
طبق تحقیقات و گزارشات انجام شده مدت زمان متوسط یادگیری برای کسانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، 1100‌ ساعت تخمین زده شده است. به طوری که اگر زبان آموز 5 ساعت در هفته به مطالعه زبان روسی بپردازد، رسیدن به سطح 3، در حدود 6‌ سال زمان می برد؛ اما اگر هفته ای 10 ساعت زمان بگذارد، می تواند در 3 سال به این سطح برسد. اما لازم نیست با این اعداد و ارقام خود را ببازید و یا دچار ترس و استرس شوید. یادگیری زبان روسی از هر روشی مانند گوش دادن به موسیقی، نگاه کردن فیلم های روسی زبان،‌ مکالمه و گفتگو با روسی زبانان در شبکه های اجتماعی مختلف و ... می تواند این کار را بسیار سرگرم کننده کند.

کتاب آموزش زبان روسی

استفاده از کتاب برای زبان آموزان در هر مقطعی بسیار لازم و ضروری می باشد؛ چرا که از راه می توانند مهارت های خوانداری و نوشتاری خود را به صورت مستمر تقویت کنند. البته استفاده از کتاب در سایر مهارت ها نیز می تواند بسیار کمک کننده و مفید باشد. زبان روسی بر خلاف دیگر زبان ها،‌ منابع آموزشی متنوعی ندارد. در این بخش بهترین منابع آموزش زبان روسی شرح داده شده است که به طور قطع می تواند تاثیرات مثبتی را برای زبان آموزان ایجاد کند.
•    کتاب آموزش jili bili: این کتاب با تاکید بر روی مکالمه زبان روسی، زبان آموزان را با محیطی دلپذیر از این زبان آشنا کرده است. زمانی که قصد تقویت مکالمه خود را در این زبان دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که هرگز این کتاب را از دست ندهید.
•    کتاب آموزش گرامر زبان روسی v puti: در این کتاب، تمرکز اصلی بر روی یادگیری عمیق مفاهیم گرامری است. برای این منظور، از مکالمه های زبان روسی، متن و تمرین های گرامی استفاده کرده است.
•    کتاب oxford take of Russian: این کتاب با بهره گیری از افراد روس زبان توانسته است اطلاعات کوتاه و در عین حال بسیار کاربردی را به زبان آموزان انتقال دهد. از این رو به شما توصیه می کنیم که هرگز مطالعه این کتاب را از دست ندهید.
•    کتاب Russian life: کسانی که در سطوح متوسط قرار دارند می توانند از این کتاب استفاده کرده و سطح خود را ارتقاء دهند. این کتاب با بهره گیری از مجلات روسی، اطلاعات مفیدی را برای زبان آموزان جمع آوری کرده است.

اپلیکیشن آموزش زبان روسی

در دنیای امروز، تنها وسیله ای که حضور آن برای ما بسیار ضروری است،‌ تلفن همراه است. معمولا همه ما بیش ترین زمان ممکن را صرف استفاده از تلفن همراه می کنیم و علاوه بر امکانات جامع و کاربردی آن، می توانیم اوقات خود را با لذت زیادی بگذرانیم. زمانی که قصد یادگیری زبان روسی را در سر می پرورانید، می توانید از اپلیکیشن هایی که در این زمینه طراحی شده اند استفاده کرده و مسیر یادگیری خود را به مسیری لذت بخش تبدیل کنید. در این بخش به معرفی بهترین اپلیکیشن هایی که در این زمینه طراحی شده اند پرداخته ایم:

LingoDeer

دوره های این برنامه به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت ارتقاء سطح زبان آموزان را از مبتدی به پیشرفته فراهم نموده اند. درس ها بسیار کوتاه هستند و به صورت های مختلفی نظیر پازل، فیلم و یا بازی طراحی شده اند. این برنامه تمرکز زیادی بر روی یادگیری کلمات جدید دارد، به همین خاطر علاوه بر افزایش دایره لغات، گرامر نیز به صورت ساده تر درک می شود.

Duolingo

Duolingo یکی از معتبرترین اپلیکیشن ها در سطح جهانی است. زبان این برنامه فارسی نیست اما زبان را به صورت کاملا گویا و ساده به زبان آموزان نمایش می دهد. این برنامه محبوب ترین برنامه ای است که زبان روسی را از طریق فعالیت های بسیار سرگرم کننده و رایگان به تمامی افراد آموزش می دهد.

Babble

این اپلیکیشن رایگان علاوه بر اینکه آموزش هایی را در قبال درس های 10  تا 15 دقیقه ای ارائه می کند، شما را با فرهنگ و سنت های فرانسوی آشنا می نماید. زمانی که شما اوقات فراغت کمی دارید و یا در مسافرت هستید، این برنامه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

دوره های زبان روسی

کلیه دوره های آموزشی زبان روسی، برای کلیه سطوح و سنین، به صورت خصوص برگزار می گردد و تعداد جلسات در هفته و نحوه برگزاری آنها بر اساس توافق با زبان آموز صورت می پذیرد. دوره های زبان روسی شامل پکیج هایی با تعداد جلسات 28 و 42 و 84 می باشد و مدت زمان هرجلسه 90 دقیقه می باشد.

آزمون بین المللی زبان روسی

مانند دیگر زبان های خارجی مانند انگلیسی،‌ آلمانی و.. زبان روسی نیز دارای آزمون های بین المللی برای تعیین سطح زبان آموزان است. آزمون تورفل،‌ آزمونی است که در سطح استانداردهای جهانی برای زبان آموزان طراحی شده است. این آزمون در بیش از 40‌ کشور مختلف و در سطوح متفاوت A1, A2, B1, B2, C1, C2 برگزار می شود. گواهی آزمون تورفل در بیش از هزار سازمان از جمله سازمان ملل پذیرفته شده است. 
آزمون تورفل شامل 5 بخش گرامر و لغت،‌ نوشتاری، خواندن و درک مطلب، شنیداری، گفتاری و مکالمه است. این آزمون در دو روز انجام می شود؛ روز اول از متقاضیان آزمون های نوشتاری، لغت و گرامر و خواندن و درک مطلب گرفته می شود. در روز دوم، بخش شنیداری و گفتاری زبان آموز تست می شود. حداقل نمره قبولی برای هر بخش 66 درصد است. پس از قبولی، مدرکی از سمت وزارت علوم و آموزش روسیه اعطا می شود. این مدرک در موسسه های روسی و اروپایی شناخته شده و معتبر است. معمولا این آزمون در ماه مارس هر سال برگزار می شود. 

سخن پایانی
به دلیل اینکه مراکز مجاز آموزش زبان روسی در ایران زیاد نیستند، یادگیری این زبان به یکی از پرچالش ترین کارهای ممکن تبدیل شده است. موسسه آموزشی زبان ملل،‌ متشکل از کادری مجرب اقدام به آموزش انواع زبان های خارجه می کند. این موسسه تلاش می کند زبان آموز خود را با روش های استاندارد و مطمئن به سمت روش های خود سوق داده و رضایت آنان را با کسب نمرات برتر در آزمون های جهانی کسب نماید. آگر به دنبال آموزش زبان روسی هستید، می توانید از اساتید خبره در موسسه آموزش ملل کمک گرفته و بهترین نتیجه را داشته باشید.

الفبای زبان روسی

Letter Cursive Italics Name Old name IPA Common transliteration Approximate English equivalent Examples No. Unicode (Hex)
Аа 01-Russian alphabet-А а.svg А а а
[a]
азъ
[as]
/a/ a father два dva
"two"
1 U+0410 / U+0430
Бб 02-Russian alphabet-Б б.svg Б б бэ
[bɛ]
буки
[ˈbukʲɪ]
/b/ or /bʲ/ b bad оба óba
"both"
U+0411 / U+0431
Вв 03-Russian alphabet-В в.svg В в вэ
[vɛ]
вѣди
[ˈvʲedʲɪ]
/v/ or /vʲ/ v vine вот vot
"here"
2 U+0412 / U+0432
Гг 04-Russian alphabet-Г г.svg Г г гэ
[ɡɛ]
глаголь
[ɡɫɐˈɡolʲ]
/ɡ/ or /gʲ/ g go год god
"year"
3 U+0413 / U+0433
Дд 05-Russian alphabet-Д д.svg Д д дэ
[dɛ]
добро
[dɐˈbro]
/d/ or /dʲ/ d do да da
"yes"
4 U+0414 / U+0434
Ее 06-Russian alphabet-Е е.svg Е е е
[je]
есть
[jesʲtʲ]
/je/, / ʲe/ or /e/ ye, je, e yes не ne
"not"
5 U+0415 / U+0435
Ёё 07-Russian alphabet-Ё ё.svg Ё ё ё
[jo]
/jo/ or / ʲo/ yo, jo, ë your ёж yozh
"hedgehog"
U+0401 / U+0451
Жж 08-Russian alphabet-Ж ж.svg Ж ж жэ
[ʐɛ] (audio speaker iconlisten)
живѣте
[ʐɨˈvʲetʲɪ][c]
/ʐ/ zh, ž similar to pleasure жук zhuk
"beetle"
U+0416 / U+0436
Зз 09-Russian alphabet-З з.svg З з зэ
[zɛ]
земля
[zʲɪˈmlʲæ]
/z/ or /zʲ/ z zoo зной znoy
"heat"
7 U+0417 / U+0437
Ии 10-Russian alphabet-И и.svg И и и
[i]
иже
[ˈiʐɨ]
/i/, / ʲi/, or /ɨ/ i police или íli
"or"
8 U+0418 / U+0438
Йй 11-Russian alphabet-Й й.svg Й й и краткое
'short'
[i ˈkratkəjɪ]
и съ краткой
[ɪ s ˈkratkəj]
/j/ y, i, j toy мой moy
"my, mine"
U+0419 / U+0439
Кк 12-Russian alphabet-К к.svg К к ка
[ka]
како
[ˈkakə]
/k/ or /kʲ/ k kept кто kto
"who"
20 U+041A / U+043A
Лл 13-Russian alphabet-Л л.svg Л л эль (эл)
[ɛlʲ] ([ɛɫ])
люди
[ˈlʲʉdʲɪ]
/ɫ/ or /lʲ/ l feel or lamp ли li
"whether"
30 U+041B / U+043B
Мм 14-Russian alphabet-М м.svg М м эм
[ɛm]
мыслѣте
[mɨˈsʲlʲetʲɪ][4]
/m/ or /mʲ/ m map меч mech
"sword"
40 U+041C / U+043C
Нн 15-Russian alphabet-Н н.svg Н н эн
[ɛn]
нашъ
[naʂ]
/n/ or /nʲ/ n not но no
"but"
50 U+041D / U+043D
Оо 16-Russian alphabet-О о.svg О о о
]
онъ
[on]
/o/ o more он on
"he"
70 U+041E / U+043E
Пп 17-Russian alphabet-П п.svg П п пэ
[pɛ]
покой
[pɐˈkoj]
/p/ or /pʲ/ p pet под pod
"under"
80 U+041F / U+043F
Рр 18-Russian alphabet-Р р.svg Р р эр
[ɛr]
рцы
[rtsɨ]
/r/ or /rʲ/ r rolled r река reká
"river"
100 U+0420 / U+0440
Сс 19-Russian alphabet-С с.svg С с эс
[ɛs]
слово
[ˈsɫovə]
/s/ or /sʲ/ s set если yésli
"if"
200 U+0421 / U+0441
Тт 20-Russian alphabet-Т т.svg Т т тэ
[tɛ]
твердо
[ˈtvʲerdə]
/t/ or /tʲ/ t top тот tot
"that"
300 U+0422 / U+0442
Уу 21-Russian alphabet-У у.svg У у у
[u]
укъ
[uk]
/u/ u tool уже uzhé
"already"
400 U+0423 / U+0443
Фф 22-Russian alphabet-Ф ф.svg Ф ф эф
[ɛf]
фертъ
[fʲert]
/f/ or /fʲ/ f face форма fórma
"form"
500 U+0424 / U+0444
Хх 23-Russian alphabet-Х х.svg Х х ха
[xa]
хѣръ
[xʲer]
/x/ or /xʲ/ kh, h like Scottish "loch", ugh дух dukh
"spirit"
600 U+0425 / U+0445
Цц 24-Russian alphabet-Ц ц.svg Ц ц цэ
[tsɛ]
цы
[tsɨ]
/ts/ ts, c sits конец konéts
"end"
900 U+0426 / U+0446
Чч 25-Russian alphabet-Ч ч.svg Ч ч че
[tɕe]
червь
[tɕerfʲ]
/tɕ/ ch, č check час chas
"hour"
90 U+0427 / U+0447
Шш 26-Russian alphabet-Ш ш.svg Ш ш ша
[ʂa]
ша
[ʂa]
/ʂ/ sh, š similar to "sh" in shrimp ваш vash
"yours"
U+0428 / U+0448
Щщ 27-Russian alphabet-Щ щ.svg Щ щ ща
[ɕːa]
ща
[ɕtɕa]
ː/, /ɕ/ shch, sch, šč similar to a double "sh" as in push ships щека shcheká
"cheek"
U+0429 / U+0449
Ъъ 28-Russian alphabet-ъ.svg Ъ ъ твёрдый знак
'hard sign'
[ˈtvʲɵrdɨj znak] (audio speaker iconlisten)
еръ
[jer]
  ʺ silent, prevents palatalization of the preceding consonant объект obyékt
"object"
U+042A / U+044A
Ыы 29-Russian alphabet-ы.svg Ы ы ы
[ɨ]
еры
[jɪˈrɨ]
[ɨ] y General American her (rough equivalent) ты ty
"you"
U+042B / U+044B
Ьь 30-Russian alphabet-ь.svg Ь ь мягкий знак
'soft sign'
[ˈmʲæxʲkʲɪj znak] (audio speaker iconlisten)
ерь
[jerʲ]
/ ʲ/ ' silent, palatalizes the preceding consonant (if phonologically possible) весь vyes'
"all"
U+042C / U+044C
Ээ 31-Russian alphabet-Э э.svg Э э э
[ɛ]
э оборотное
'negotiable'
[ˈɛ ɐbɐˈrotnəjɪ]
/e/ e, è met это èto
"this, that"
U+042D / U+044D
Юю 32-Russian alphabet-Ю ю.svg Ю ю ю
[ju]
ю
[ju]
/ju/ or / ʲu/ yu, ju use юг yug
"south"
U+042E / U+044E
Яя 33-Russian alphabet-Я я.svg Я я я
[ja]
я
[ja]
/ja/ or / ʲa/ ya, ja yard ряд ryad
"row"
U+042F / U+044F

 

Letters eliminated in 1917–18

 

Letter Cursive Italics Name Old name IPA Common transliteration Similar Russian letter Examples No. Unicode (Hex)
Іі 1-Imperial Russian-І і.svg І і і десятеричное
[i dʲɪsʲɪtʲɪˈrʲitɕnəjə]
/i/, / ʲi/, or /j/ i Like и or й стихотворенія (now стихотворения) stikhotvoréniya
"poems, (of) poem"
10 U+0406 / U+0456
Ѣѣ 3-Imperial Russian-Ѣ ѣ.svg Ѣ ѣ ять
[jætʲ]
/e/ or / ʲe/ ě Like е Алексѣй (now Алексей) Aleksěy
Alexey
U+0462 / U+0463
Ѳѳ 2-Imperial Russian-Ѳ ѳ.svg Ѳ ѳ ѳита
[fʲɪˈta]
/f/ or /fʲ/ or unvoiced th f Like ф орѳографія (now орфография) orfográfiya
"orthography, spelling"
9 U+0472 / U+0473
Ѵѵ 4-Imperial Russian-Ѵ ѵ.svg Ѵ ѵ ижица
[ˈiʐɨtsə]
/i/ or / ʲi/ í Usually like и, see below мѵро (now миро) míro
"chrism (myrrh)"
U+0474 / U+0475

 

Letters eliminated before 1750

 

Letter Cursive Italics Name Old name IPA Common transliteration Similar Russian letter Examples No. Unicode (Hex)
Ѕѕ Ѕ ѕ зѣло
[zʲɪˈɫo][5]
/z/ or /zʲ/ z Like з sѣлѡ (now очень)
"very"
6 U+0405 / U+0455
Ѯѯ Ѯ ѯ кси
[ksʲi]
/ks/ or /ksʲ/ ks Like кс N/A 60 U+046e / U+046f
Ѱѱ Ѱ ѱ пси
[psʲi]
/ps/ or /psʲ/ ps Like пс N/A 700 U+0470 / U+0471
Ѡѡ Ѡ ѡ омега
[ɐˈmʲeɡə]
/o/ o Like о N/A 800 U+0460 / U+0461
Ѫѫ Ѫ ѫ юсъ большой
[jus bɐlʲˈʂoj]
/u/, /ju/ or / ʲu/ ǫ Like у N/A U+046a / U+046b
Ѧѧ Ѧ ѧ юсъ малый
[jus ˈmaɫɨj]
/ja/ or / ʲa/ ę Like я N/A U+0466 / U+0467
Ѭѭ Ѭ ѭ юсъ большой іотированный
[jus bɐlʲˈʂoj jɪˈtʲirəvənnɨj]
/ju/ or / ʲu/ Like ю N/A U+046c / U+046d
Ѩѩ Ѩ ѩ юсъ малый іотированный
[jus ˈmaɫɨj jɪˈtʲirəvən.nɨj]
/ja/ or / ʲa/ Like я N/A U+0468 / U+0469

 


منابع آموزش زبان روسی

آموزش زبان روسی آموزش زبان روسی آموزش رایگان زبان روسی

 


دانلود کتاب دیکشنری زبان روسی-انگلیسی

آموزش زبان روسی


لینک های مرتبط :

دوره TTC

آموزش زبان انگلیسی

آزمون آیلتس

آزمون تافل

منبع جامع دیکشنری‌های زبان انگلیسی

 

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
5/5 (6 امتیاز)

نظرات کاربران

radmehr (سه شنبه 28 دی 1400 19:23:35)

سلام جناب وبینار تخصصی آموزش زبان روسی رو میتونین تدوین و در دستور کار قرار بدین ممنون میشم
همچنین قیمت پکیج های آموزشی و دوره هاتون با تخفیف ویژه چقد هستش فرضا من پکیج آموزش زبان روسی رو میخام ولی اگه تخفیف ویژه ای برام در نظر بگیرید حاضرم بطور همزمان از هر دو پکیج زبان روسی و هلندی شما خرید کنم.


خانم افسریان (پنجشنبه 30 دی 1400 09:47:40)

سلام وقت بخیر جهت هماهنگی بیشتر و دریافت مشاوره و توضیحات از کارشناس با آموزشگاه تماس بگیرید کارشناس راهنمایی تون کنن و همکاری خوبی داشته باشیم.02133201700

نظر خود را وارد کنید
تماس با ما مشاوره رایگان

آموزشگاه زبان های خارجه ملل